FPV dronovi: umjetnost klanja i sakaćenja

Američko-ruska Klaonica u Ukrajini ne može se mjeriti po ljepoti sa recimo Prvom ili Drugom svjetskom klaonicom, pa ni sa iračko-iranskom klaonicom iz osamdesetih godina prošlog stoljeća. Jednostavno, ima „premalo mesa“: na preko tisuću kilometara bojišta ima tek oko pola miliona ljudskih grla. Primjera radi, u Drugoj svjetskoj klaonici bi na tisuću kilometara dugoj bojišnici generali imali na raspolaganju i nekoliko miliona ljudskih grla raspoloživih za klanje i sakaćenje!

Ipak, Klaonica u Ukrajini iznjedrila je najljepše oružje ikada izmišljeno: FPV (first person view) dronove! Ljepota ovog oružja je u njenoj jednostavnosti: dronom upravlja ljudsko grlo koje na daljinskom upravljaču slikom prati kamo dron ide. Na dronu je pričvršćen eksploziv kojeg onda, kada ugleda neprijateljsko ljudsko grlo, baca na njega ili se zabija u grlo čime dolazi do eksplozije. Bitno je naglasiti da FPV dronovi u velikom postotku neprijateljsko ljudsko grlo ne zakolju već ga osakate – a o prednostima sakaćenja ljudskih grla naspram njihovog klanja smo već govorili u jednom od ranijih članaka (vidi: Sakaćenje neprijateljskih ljudskih grla kao strategija).

No, važno je napomenuti kako FPV dronovi u sebi imaju i izrazitu umjetničku komponentu: ni jedna klaonica u povijesti nije bila ovako dobro filmski popraćena kao ova – upravo zahvaljujući FPV dronovima! Dron bukvalno snima cijeli proces klanja i/ili sakaćenja neprijateljskih ljudskih grla, od momenta kada ljudsko grlo uoči FPV dron, preko njegovog pokušaja bijega od njega pa sve do konačnog klanja ili sakaćenja tog ljudskog grla. Nerijetko se na snimkama vide i prestravljena lica ljudskih grla koja su svjesna da će za nekoliko sekundi biti ili zaklana ili osakaćena – nešto što ni jedno drugo oružje nije u stanju napraviti.

„Ono što je Leonardo da Vinci za umjetnost to su FPV dronovi za ratovanje“ – citirat ćemo jednog Pastira ljudskih grla iz Klaonice u Ukrajini.

I da, slažemo se. Pogledajte inspirativan film iz domaće produkcije "FPV dron: Michelangelo klanja". 





‌Zašto ljudski mužjaci ne žele u Klaonicu?

Slanje ljudskih mužjaka u Klaonicu stari je običaj koji datira još iz predbiblijskih vremena. No, čak i dan danas postoje ljudski mužjaci koji se tome protive i pošto-poto žele izbjeći da budu zaklani ili osakaćeni u Klaonici. O tom fenomenu razgovarali smo sa našim proslavljenim Pastirom u mirovini Davorom Eisenhowerom čija je prva epizoda serije "Klaonica" prikazana u Novonormalnom Domu a možete je pogledati i na našem kanalu:




-Poštovani Pastiru u mirovini Eisenhower, kao prvo čestitke na odličnoj  prvoj epizodi Vaše serije "Klaonica"! Nakon impresivne vojne karijere vidim da imate ambicija okušati se i u filmskim vodama? 


Zahvaljujem se na čestitkama kao i na pozivu na ovaj razgovor. Još je prerano za govoriti o mojim filmskim ambicijama mada sam izrazito sretan zbog odličnih reakcija publike na prvu epizodu moje serije.


-Da malo objasnimo ljudskim grlima koja film nisu gledala - u ovoj epizodi ste prikazali odvođenje ljudskih grla u Klaonicu i, paralelno sa tim, odvođenje svinjskih i goveđih grla u klaonicu. Što ste željeli time poručiti, koja je Vaša poruka? 


Iskreno, i dan danas razmišljam o tome, koja je bi bila poruka ove epizode. U stvari, ne smatram da svaki film ili serija nužno moraju imati nekakvu poruku. U ovoj epizodi sam jednostavno prikazao svoje viđenje odvođenja ljudskih grla u Klaonicu kroz jednu umjetničku prizmu. Prije vojne karijere sam radio kao vozač kamiona i često sam prevozio živu stoku na klanje u klaonicu. Dok sam jednom prilikom kao general gledao ukrcavanje ljudskih grla u kamione kako ih transportiraju u Klaonicu jednostavno sam se prisjetio bezbroj sličnih scena kada smo to isto radili sa svinjama ili kravama. Tada sam si rekao da to moram prikazati na jedan umjetnički način, kroz film.


-Dakle imali ste filmskih ambicija i za vrijeme dok ste bili aktivni general?


Da, može se tako reći. Znate, nije isto kada zaklana ljudska grla običnog puka na bojišnici vidimo mi, Pastiri ljudskih grla, i kada ih vide ženke čiji su mužjaci zaklani, ili njihova mladunčad. Mi ipak imamo tu višu razinu svijesti od njih i možemo, opet ponavljam za razliku od njih, vidjeti te raskomadane leševe ljudskih mužjaka kroz jednu umjetničku prizmu i vidjeti ljepotu njihove podčinjenosti nama, njihovim Pastirima. Ta podčinjenost, ta poslušnost, usudio bih se reći i bespomoćnost je upravo iskazana njihovim klanjem ili sakaćenjem. Upravo u tome je jedna poetska ljepota rata i Klaonice!


-U prvoj epizodi se na nekoliko mjesta da tako kažem igrate za zvučnim efektima pa ste zamijenili krike ljudskog grla sa skvičanjem svinje koja se odvodi na kolinje dok ste svinju ozvučili krikovima ljudskog grla koje se odvodi u Klaonicu. Vrlo efektno moram priznati, da li ste tu imali neku skrivenu poruku ili ste jednostavno htjeli dodati dozu humora?


I jedno i drugo! Na jedan humorističan način sam htio prikazati kako su reakcije ljudskih grla kad ih se odvodi u Klaonicu identične reakciji svinjskih grla. S druge strane, postavlja se jedno dublje, filozofsko pitanje o svjesnosti jednih i drugih grla. Da li svinjsko grlo zna kamo se odvodi? Da li zna da će biti zaklano? Ljudsko grlo, s druge strane, zna da će biti odvedeno u Klaonicu no ne zna sa sigurnošću da li će tamo biti zaklano, osakaćeno, lakše ranjeno ili - možda - izaći iz Klaonice neozlijeđeno? Upravo se u tome skriva jedna poetska ljepota Klaonice i ljudskih grla koja se tamo transportiraju. U njihovim kricima - ili skvičanju svinjskih grla - ima nečega iskonskog, nečega predivnog. 


-Sudjelovali ste u Oslobodilačkoj Klaonici. Dok ste slali ljudska grla običnog puka u bitke, da li ste i tada imali osjećaj kao da šaljete svinje na klanje?


Dobro pitanje. I teško, u isto vrijeme! Vidite, dok gledam kako odvode svinje na klanje bude mi ih i žao ponekad. One nemaju pojma kamo idu, i zašto tamo uopće idu. Bit će zaklana samo iz jednog razloga - da ih mi pojedemo, bilo da se radi o nama, Pastirima ljudskih grla, ili samim ljudskim grlima običnog puka. Zamislite samo koliko je uzaludan i besmislen život bića koje će biti zaklano eto, da bi ga najobičnija ljudska grla običnog puka pojela. S druge strane, ljudska grla koja se transportiraju u Klaonicu dobro znaju kamo idu i zašto tamo idu: da ispune svetu dužnost prema nama, njihovim Pastirima. Za njih ne postoji viši smisao postojanja nego da budu zaklani ili osakaćeni u našu slavu i čast. Jednom zaklani ili osakaćeni oni su dosegli najviši smisao svojih života, oni su jednostavno rečeno ispunili svoje poslanje na ovome svijetu.


-Samo da malo pojasnim ljudskim grlima koja nas gledaju - dakle Vaš odgovor je "da"? Šaljući ljudska grla u Klaonicu imali ste osjećaj kao da šaljete svinje na klanje? 


Da, s tom razlikom što mi je svinja nekada bilo i žao.


-Što s onim ljudskim mužjacima koja su bila u Klaonici a tamo nisu niti zaklana niti osakaćena već samo ili ranjena ili ostala neozlijeđena? Da li su ta grla ispunila svoju dužnost prema vama, njihovim Pastirima?


Svoju dužnost su ispunili ali ne i svoje poslanje na ovome svijetu. 


-Što s njima?


Neka budu malo doma sa svojim ženkama i mladunčadi a onda će biti poslani u neku novu Klaonicu.


-Da li imate spreman neki novi projekt?


Mislite na neku novu klaonicu?


-Ne, mislim na neki Vaš novi film ili seriju, kao i kad će sljedeće epizode ove serije?


Ah, ok! Za sada sam koncentriran na završetak ove serije. Druga epizoda će biti o reakcijama ljudskih ženki i mladunčadi na odvođenje njihovih mužjaka odnosno očeva u Klaonicu. Epizoda će imati tri tematske cjeline: reakcije ljudskih ženki kada vide da odvodimo na klanje njima nepoznatog mužjaka, njihove reakcije kada im odvodimo njihovog mužjaka, te reakcije majki kada im odvodimo mladunca u Klaonicu.


-Vrlo interesantno, jedva čekam sljedeću i ostale epizode da budu spremne za prikazivanje. Puno sreće u daljnjem radu i hvala na ovom razgovoru!


Hvala, i hvala vama na pozivu!








‌Sakaćenje neprijateljskih ljudskih grla kao strategija

"Raniti jedno neprijateljsko ljudsko grlo je kao zaklati dva, a osakatiti jedno neprijateljsko ljudsko grlo je kao zaklati njih tri!" 


I dok je prvi dio ove izreke relativno dugo u svim udžbenicima ratovanja, ovaj drugi dio koji se tiče sakaćenja ljudskih grla je nov i tek čeka da bude "službeno" uveden u moderne taktike ratovanja. Naime, stvar je dosta jednostavna: ranjavanjem jednog ljudskog grla druga ljudska grla koja dolaze pomoći ranjenom grlu postaju lak plijen pa naša grla dolaze u lijepu priliku da umjesto jednog zakolju još nekolicinu ljudskih grla - ovo jedno ranjeno i još njih nekoliko koje mu dođu pomoći.


No, što ako je ranjeno grlo osakaćeno? Novi udžbenici ratovanja savjetuju da se takvo grlo u svakom slučaju ostavi na životu, da se ne zakolje do kraja, čak ni ako bude prilike da se zakolju i ona grla koja to osakaćeno grlo spašavaju! Stvar je opet jednostavna - osakaćeno grlo bit će veliki ekonomski teret za suprotstavljeno ljudsko stado. Cijena liječenja takvog grla, cijena proteze, uzdržavanje takvog grla dok nije u stanju raditi - sve su to astronomski troškovi! Da, i cijena popravka lakše oštećenog ljudskog grla je velika no jednom popravljeno takvo grlo može biti vraćeno u Klaonicu u redove neprijateljskog stada - za razliku od osakaćenog grla koje u glavnom ostaje trajno nesposobno za daljnje aktivnosti u Klaonici. I, ono najbitnije - ne samo za aktivnosti u Klaonici, već i za svakodnevne civilne aktivnosti!


Normalno, postoje različite vrste sakaćenja. Ljudska grla u Klaonici gubitak potkoljenice nazivaju "zlatnim sakaćenjem" - sa protezom će moči voditi relativno kvalitetan život a bit će puštena iz Klaonice na slobodu. "Pola noge za slobodu? Može!"


Pogledajte primjer ispod:

Naravno, najisplativija sakaćenja ljudskih grla su ona nakon kojih grla budu što nesamostalnija: ljudsko grlo bez jedne potkoljenice sa protezom može funkcionirati gotovo samostalno - čak se razmišlja o vraćanju takvih grla nazad u Klaonicu. Ako grlo ostane bez jedne natkoljenice to već dosta komplicira stvar, bez obje još i više. No, ako grlo ostane bez samo jedne ruke njegova radna sposobnost je uvelike ograničena. Sa vojnog stajališta najpoželjnije su amputacije ili obje ruke ili gubitak oba oka - takva grla potpuno su onesposobljena za samostalni život.


Prije nego pokažemo upravo takav primjer sakaćenja vrijedi reći da je našim Pastirima uvijek lijepo i drago vidjeti osakaćeno grlo: ono je lijep primjer poniznosti i poslušnosti grla koje je za dobrobit svojeg Pastira dalo svoj ud ili udove!


Bez ruku, bez očiju

Rat

Rat je predivna svečanost u kojoj ljudska grla iz običnog puka pokazuju svoju pokornost i poslušnost prema nama, njihovim vođama,vlasnicima, pastirima.


Rat je i umjetnost! Bojište je platno, oružje je kist a krv ljudskih grla je boja kojom mi, njihovi vlasnici, vođe, oslikavamo to platno. Ratom dokazujemo svoju nadmoć ne nad suprotstavljenim stadom već nad ljudskim grlima vlastitog stada. 

Vojni rok

Vojni rok je drevni običaj u kojem mlade ljudske mužjake određeno vrijeme držimo u ljudskim štalama (vojarnama) gdje ih fizički i psihički dresiramo za rat tj. klaonicu u kojoj će biti ili zaklani ili osakaćeni.